Kenőanyagok
A kenőanyag az egymáson elmozduló felületek közvetlen érintkezését gátló kenéshez, vagyis a súrlódás és a kopás csökkentése érdekében alkalmazott anyagok gyűjtőneve.
Fontos szerepet játszik a szerelésben és az építőiparban is.
A kenőolajok folyékony anyagok, amelyeket például gépek, motorok, csapágyak, fogaskerekek kenésére alkalmaznak. A viszkozitásuk (folyékonyság) és a teljesítményszintük alapján választhatók ki a megfelelő típusok.
A kenőzsírok vastagabb, szilárdabb állagú kenőanyagok. Csapágyak, csavarok, fogaskerekek, zsanérok, szelepek és egyéb mechanikus alkatrészek kenésére használják. A kenőzsírok jobban tapadnak a felületeken és hosszabb ideig tartják hatékonyságukat.
Az ásványi olajok kőolaj származékokból készülnek. Jó kémiai ellenállósággal rendelkeznek, de kevésbé jó a tapadóképességük.
A növényi olajokat magvakból, termésekből sajtolással nyerik. Jobb tapadóképességűek, de könnyen oxidálódnak.
Az állati eredetű kenőanyagok húsipari melléktermékekből, állati zsiradékokból állítják elő. Ezek hőkezeléssel és sajtolással készülnek.
Fontos tulajdonságuk egyike a viszkozitás: az anyagok belsejében az anyag részecskéi között az alakváltozással szemben ható belső súrlódást viszkozitásnak nevezzük.
Fontos a kenőképesség: A kenőanyag összetett tulajdonsága, hogy a különböző változó körülményeknek milyen mértékben képes megfelelni.
Összességében a megfelelő kenőanyag kiválasztása és használata hozzájárul a gépek és alkatrészek hosszabb élettartamához és hatékony működéséhez.